BACK

IMCA Super National Modifieds


CONTACT US

Friday 2005 Modified

 


Heat 1 -- 1. Denny Stoneburner, Boone; 2. David Jewett, Jr., Elkhorn, Neb.; 3. Paul Stone, Winton, Calif.; 4. Jim Peeler, Milan, Mo.; 5. Alex Stanford, Chowchilla, Calif.; 6. Len West, Rochester, N.H.; 7. Rick Huff, Monroe; 8. Skeeter Paris, Boone.

Heat 2 -- 1. John Logue, Boone; 2. Scott Boyea, Abrams, Wis; 3. Mickey Helms, Victoria, Texas; 4. Gene Stigall, Winston, Mo.; 5. Chris Fretheim, Decorah; 6. Yancy Shepard, Smithville, Mo.; 7. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 8. Johnny McGinnus, Hardin, Mo..

Heat 3 -- 1. Benji LaCrosse, Luxemburg, Wis; 2. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 3. Brian Mullen, Seymour, Wis; 4. Jon Passick, Waterloo; 5. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 6. Jim Hernandez, Hoyt, Kan.; 7. Tom Finke, Sherburn, Minn.; 8. Greg Kruger, Pilot Point, Texas.

Heat 4 -- 1. Danny Knowles, Eau Claire, Mich.; 2. Jim Roach, Kohoka, Mo.; 3. Donny Berger, Las Vegas, Nev.; 4. Tim Stratmeyer, Martinez, Calif.; 5. Johnny DeYoung, Sheridan, Mich.; 6. Paul Thorpe, New Londen, Wis; 7. Chad Dolan, Overton, Neb.; 8. Jay Goosmann, Hinton.

Heat 5 -- 1. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 2. Kevin Larkins, Beatrice, Neb.; 3. David Nielsen, Courtland, Minn.; 4. Brian Krall, Readlyn; 5. Jesse Robinson, Elk City, Neb.; 6. Russell Huxford, Green Bay, Wis; 7. Brian Knoell, Falun, Kan.; 8. Shawn Zelenka, Wittmann, Ariz.

Heat 6 -- 1. Chad Ragan, Eagle Lake, Minn.; 2. Dan Nasalroad, LaCygne, Kan.; 3. Gary Clark, Walker, Mo.; 4. Chris Wilke, Urbandale; 5. Robert Schmuecker, Vinton; 6. Dirk Kirk, Sloan; 7. Brandon Steffe, Sioux City; 8. Doug Maurer, De Pere, Wis.

Heat 7 -- 1. Matt Gilbertson, Montevideo, Minn.; 2. Chris Alcorn, Lincoln, Neb.; 3. Robert Avery, Des Moines; 4. Randy Porter, Hutchinson, Kan.; 5. Dennis Pittman, Jamacia; 6. Jesse Odegaard, Armstrong; 7. Jason Hyerdall, Wildwood, Ill.; 8. Jason Rold, Hancock.

Heat 8 -- 1. Drew Christianson, Minot, N.D.; 2. Greg Metz, Washington, Kan.; 3. Robert Brinkman, LaVista, Neb.; 4. Curt Badker, Clear Lake; 5. Mark Griffin, Canton, Pa.; 6. Thomas Brown, Fox Lake, Ill.; 7. Chad Wilcox, Lena, Wis; 8. Clay Galbreath, Panama City, Fla..

Heat 9 -- 1. Jimmy Gustin, Marshalltown; 2. Mike O'Lear, Marshalltown; 3. Randy Wilson, Wichita, Kan.; 4. T J Wilson, Van, Texas; 5. Jerry Luloff, Indepenence; 6. Mike Molle, Glidden; 7. Mike Jensen, Sioux City; 8. John Heins, Sioux City.

Heat 10 -- 1. Bobby Kerbs, Nevada, Mo.; 2. Scott Baker, Boone; 3. Henry Witt, Jr., Waco, Texas; 4. Mike Tanner, Kansas City, Mo.; 5. Corey Lagroon, Salina, Kan.; 6. Richard Clew, Harmony, N.C.; 7. Loren Hill, Overland Park, Kan.; 8. Brad Whitney, Trenton, Mo.

Heat 11 -- 1. Rob Rose, Center Point; 2. Rik Gropp, Lincoln, Neb.; 3. David Thome, Spalding, Neb.; 4. Rich Riggs, Cacero, N.Y.; 5. Ed Thomas, Waterloo; 6. Michael Albertsen, Audubon; 7. Ronnie Wallace, North Platte, Neb.; 8. Dennis Betzer, Central City.

Heat 12 -- 1. Roger Hadan III, Waterloo, Neb.; 2. Phil Penney, Percival; 3. Tim Stevens, Cedar Rapids; 4. Bill Davis, Jr., Des Moines; 5. Craig Reetz, Dunlap; 6. Donald Erger, Brandon; 7. Tom Rawlins, Kellogg; 8. Jason Schoenberger, Russell, Kan..

Heat 13 -- 1. Kellen Chadwick, Oakley, Calif.; 2. Andy Voigt, Beaver Dam, Wis; 3. Duane Rogers, Imperial, Calif.; 4. Mike Smith, Jewell; 5. Brandon Watson, Denison, Texas; 6. Sean Tyson, Council Bluffs; 7. Jesse James Freelen, Paris, Texas; 8. Russ Dickerson, Boone.

Heat 14 -- 1. Garry Stuber, Waterloo; 2. Chris Bragg, Springton, Texas; 3. Doug Lauterwasser, Belle Plaine; 4. Todd Dart, Algona, Wis; 5. Lloyd Henderson, Bouton; 6. Brian Calhoon, Beloit, Kan.; 7. Larry Hall, Rochester, Minn.; 8. Corey Dripps, Waterloo.

Heat 15 -- 1. Duane Cleveland, Marysville, Calif.; 2. Mike Mashl, DePere, Wis; 3. Brad Williams, Lytton; 4. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 5. Robby Haines, Benkelman, Neb.; 6. Jim Collinsworth, Cottonwood, Ariz.; 7. Don McCown, Percival; 8. Bob Ridgeway, Central Square, N.Y.

Heat 16 -- 1. Mike Hansen, Alton; 2. Jerry Wren, Howard Lake, Minn.; 3. Eric Center, Mesa, Ariz.; 4. Marvin Halverson, Marshalltown; 5. Kyle Baxter, Perry; 6. David Pries, Medaryville, Ind.; 7. Greg Dinsmore, Kerrville, Texas; 8. Wiley Chumos, Stuart.

Heat 17 -- 1. Tim Clonch, Quinlan, Texas; 2. Bryan Burnes, Lemoore, Calif.; 3. Myron DeYoung, Crystal, Mich.; 4. Mel Saffran, Farley; 5. Jayson Hefley, Austin, Ark.; 6. B J Bruck, Westphalia; 7. Denny Johnson, Sioux City; 8. Shannon Volkman, Black Creek, Wis.

Heat 18 -- 1. Josh McGaha, Brownwood, Texas; 2. Ben Hoesing, Boone; 3. Jake Elmquist, Ogden; 4. Todd Shute, Des Moines; 5. Duane Neel, Whitehouse, Texas; 6. Mike Hathcock, Venus, Texas; 7. Chet Ragan, Eagle Lake, Minn.; 8. Adam Bolin, Waterloo.

Heat 19 -- 1. Shawn Blees, MOUNTAIN PINE, Ark.; 2. Keith Schmitz, Swaledale; 3. Mike Weikert, Jr., Muscatine; 4. Mark Neal, N. Sioux City, S.D.; 5. Bobby Bowman, Winterset; 6. Bradley Sheetz, Winston, Mo.; 7. Todd Nunnally, Las Vegas, Nev.; 8. David Baser, Jacksonville, Ark..

Heat 20 -- 1. Joe McBirnie, Boone; 2. Jeremie Hedrick, Shawano, Wis; 3. Josh Gilman, Van Meter; 4. Joseph Long, Bryant, Ark.; 5. Jacob Dahle, Morristown, Minn.; 6. Mike Wichman, Silver Lake, Kan.; 7. Charles Laizure, Harrisonville, Mo.; 8. Charles Stryker, Eddyville, Neb.

Heat 21 -- 1. Jay Noteboom, Orange City; 2. Trevis Underdahl, Blooming Prair., Minn.; 3. Tommy McElroy, Fort Worth, Texas; 4. Brian Efkamp, Perry; 5. Pete Hutzel, State Center; 6. R J Merchant, Sioux City; 7. Dan Fitzgerald, Billings, Mont.; 8. Shane Thome, Spalding, Neb..

Heat 22 -- 1. Bob Sutherland, Blairsburg; 2. Shawn Fisher, Garrison; 3. Rick Speck, Garwin; 4. Josh Loveless, Mc Pherson, Kan.; 5. Jim Mathieson, Sioux City; 6. Kevin Goben, Sherrard, Ill.; 7. Gary Hart, Venus, Texas; 8. Tom Eiklor, Barton, N.Y..

Heat 23 -- 1. Joel Ziegmann, Odebolt; 2. Jared Siefert, Green Bay, Wis; 3. Mike Lineberry, Nickerson, Neb.; 4. Jim Bonetti, Pahrump, Nev.; 5. Jerimiah Asher, St. Joseph, Mo.; 6. Danny Holt, Topeka, Kan.; 7. Dallas Nutt, Armstrong; 8. Jeff Sampson, EVANSDALE.

Heat 24 -- 1. David Murray, Oberlin, Kan.; 2. Kendall Sather, Ankeny; 3. Scott Hogan, Vinton; 4. John Fellers, Flemington, Mo.; 5. Michael Pickette, Anniston, Ala.; 6. Dave Farren, Jr., Des Moines; 7. Cary Bartoo, McKinney, Texas; 8. Jeff Talley, Las Vegas, Nev..

Heat 25 -- 1. Jeff Stephens, Dow City; 2. Alison Quick, Redding; 3. Brian Schmitt, Wall Lake; 4. Art Siefert, Green Bay, Wis; 5. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 6. John Thayer, Fabius, N.Y.; 7. Tim Watts, Beloit, Kan.; 8. Mike Cassidy, Waterville, Minn.

Heat 26 -- 1. Jeff Schroyer, Marshalltown; 2. Scotty Brown, Dallas, Texas; 3. Reese Coffee, Hinton; 4. Chris Derenne, Luxemburg, Wis; 5. Jim Cole, Sioux City; 6. Joe College, Earlham; 7. Darren Huntley, Ogden; 8. Tim Echevarria, Junction City, Kan..

Heat 27 -- 1. Ron Pope, Mason City; 2. Dean Maurer, DePere, Wis; 3. David Schuster, Waterville, Minn.; 4. Bradley Shelton, Fort Morgan, Colo.; 5. George Catanzano, Ghent, N.Y.; 6. Michael Manson, Manchester; 7. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 8. Leland Hibdon, Pahrump, Nev..

Heat 28 -- 1. Dan Ratajczak, Frog Station, Wis; 2. Paul Burger, Belle Plaine, Minn.; 3. Marty Clark, Russell, Kan.; 4. Melissa Johnson, Alleman; 5. Brian Schrage, Cresco; 6. Shannon Fisk, Lowell, Mich.; 7. Randy Rarick, Princeton, Minn.; 8. Rick Heinemann, South Sioux City.

Heat 29 -- 1. Wade Cross, Donovan, Neb.; 2. Jake Durbin, Perry; 3. Tim Murty, Tama; 4. Steve Lacy, Jenks, Okla.; 5. Justin Sackett, Schaller; 6. Andrew Timm, Mankato, Minn.; 7. Jesse Cowles, Sioux City; 8. Steve Hawks, Topeka, Kan..

Heat 30 -- 1. Troy Cordes, Raymond; 2. Rex Merritt, Billings, Mo.; 3. Chad Shaw, Trimble, Mo.; 4. Jeremy Jacobs, Algona, Wis; 5. Travis Spaulding, Greenville, Wis; 6. Josh Wright, Mooresville, N.C.; 7. Scott Derenne, Luxemburg, Wis; 8. David Brown, Kellogg.

Heat 31 -- 1. Rodney Scheuermann, Scranton; 2. Scott Simatovich, State Center; 3. Chett Reeves, Bakersfield, Calif.; 4. Aaron White, Plaineville, Neb.; 5. Chris Prussman, Brookings, S.D.; 6. Toby Steele, Beaverton, Mich.; 7. Doug Firgard, Hudson; 8. Joseph Parmeley, Phoenix, Ariz..

Heat 32 -- 1. Steven Pfeifer, Bowbells, N.D.; 2. Todd Luther, Laurel; 3. Marlin Kracht, Luverne, Minn.; 4. Rick Dauer, Lindsborg, Kan.; 5. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 6. Brandon Hagan, Culberson, Neb.; 7. Jimmy Simpson, Topeka, Kan.; 8. Buck Cox, Bakersfield, Calif..

Heat 33 -- 1. Darin Toot, Albert Lee, Minn.; 2. Aaron Barnell, Merced, Calif.; 3. Michael Reichart, Des Moines; 4. Carl Allbee, Jefferson; 5. Jamie Schmidt, Seymour, Wis; 6. Truman Asher, Saint Joseph, Mo.; 7. Tommy Belmer, Waterloo; 8. Eddie Muenster, Green Bay, Wis.

Heat 34 -- 1. Chris Mills, Sioux City; 2. Jeff Atkinson, Topeka, Kan.; 3. Leon Thede, Chapman, Kan.; 4. Darin Center, Mesa, Ariz.; 5. Joren Boyce, Minot, N.D.; 6. Weylin Bruneau, Sioux City; 7. Ronnie Burkhardt, Topeka, Kan.; 8. Jeff Emerson, Sherman, Texas.

Heat 35 -- 1. Loren Pesicka, Jr., Burt; 2. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 3. Michael Smith, Arkport, N.Y.; 4. Levi Kiefer, Pahrump, Nev.; 5. David Werbelow, Shawano, Wis; 6. Rick Campbell, Boone; 7. Mike Knapp, New London, Wis.

Heat 36 -- 1. John Hansen, Brush, Colo.; 2. George Fronsman, Surprise, Ariz.; 3. Mike McCarthy, Round Rock, Texas; 4. Kenny Ziegler, Junction City, Kan.; 5. Jon Jensen, Pahrump, Nev.; 6. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 7. Jason Pike, Pahrump, Nev..

Heat 37 -- 1. Joey Schaefer, Waterloo; 2. Paul Edler, Cambridge; 3. Bud Wilson, Trenton, Mo.; 4. Justin Basart, Mankato, Kan.; 5. Billy Lundock, Wiggins, Colo.; 6. Bill Osbahr, Avoca; 7. Jim Pearcy, Augusta, Kan..

Heat 38 -- 1. Scott Olson, Ellsworth; 2. Lance Arneson, Krakow, Wis; 3. Chad Clancy, Liberty, Mo.; 4. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 5. Scott Mullen, Seymour, Wis; 6. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 7. Calvin Swanson, Cedar Falls.

Heat 39 -- 1. Steven Bowers, Jr., Topeka, Kan.; 2. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb.; 3. Don Hagan, Jr., Culbertson, Neb.; 4. Clayton Christensen, Spencer; 5. Dale Caswell, West Monroe, N.Y.; 6. Clifford Shepard, Ogden, Kan.; 7. Brad Te Grotenhuis, Orange City.

Heat 40 -- 1. Adam Parmeley, Cadet, Mo.; 2. Jeremy Eatherton, Gibbon, Neb.; 3. Lindsey Shields, Hallsville, Texas; 4. Jim Cooper, Ames; 5. Chad Porter, Madison Lake, Minn.; 6. Darryl Turner, Columbia, Mo.; 7. Todd Stinehart, Waseca, Minn.


B-Main 01 -- 1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 2. Kevin Larkins, Beatrice, Neb.; 3. Jim Roach, Kohoka, Mo.; 4. Mickey Helms, Victoria, Texas; 5. Paul Stone, Winton, Calif.; 6. David Jewett, Jr., Elkhorn, Neb.; 7. Donny Berger, Las Vegas, Nev.; 8. Scott Boyea, Abrams, Wis; 9. Gene Stigall, Winston, Mo.; 10. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 11. Jesse Robinson, Elk City, Neb.; 12. Alex Stanford, Chowchilla, Calif.; 13. Johnny DeYoung, Sheridan, Mich.; 14. Jon Passick, Waterloo; 15. David Nielsen, Courtland, Minn.; 16. Chris Fretheim, Decorah; 17. Jim Peeler, Milan, Mo.; 18. Brian Krall, Readlyn; 19. Brian Mullen, Seymour, Wis; 20. Tim Stratmeyer, Martinez, Calif..

B-Main 02 -- 1. Chris Alcorn, Lincoln, Neb.; 2. Mike O'Lear, Marshalltown; 3. Scott Baker, Boone; 4. Greg Metz, Washington, Kan.; 5. Dan Nasalroad, LaCygne, Kan.; 6. Gary Clark, Walker, Mo.; 7. Randy Wilson, Wichita, Kan.; 8. Curt Badker, Clear Lake; 9. Randy Porter, Hutchinson, Kan.; 10. Robert Brinkman, LaVista, Neb.; 11. Mike Tanner, Kansas City, Mo.; 12. Dennis Pittman, Jamacia; 13. Mark Griffin, Canton, Pa.; 14. Henry Witt, Jr., Waco, Texas; 15. Chris Wilke, Urbandale; 16. T J Wilson, Van, Texas; 17. Corey Lagroon, Salina, Kan.; 18. Robert Schmuecker, Vinton; 19. Robert Avery, Des Moines; 20. Jerry Luloff, Independence.

B-Main 03 -- 1. Chris Bragg, Springton, Texas; 2. Rik Gropp, Lincoln, Neb.; 3. Brad Williams, Lytton; 4. Bill Davis, Jr., Des Moines; 5. Tim Stevens, Cedar Rapids; 6. Andy Voigt, Beaver Dam, Wis; 7. Craig Reetz, Dunlap; 8. Duane Rogers, Imperial, Calif.; 9. Mike Smith, Jewell; 10. Ed Thomas, Waterloo; 11. Todd Dart, Algona, Wis; 12. Robby Haines, Benkelman, Neb.; 13. Lloyd Henderson, Bouton; 14. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 15. Rich Riggs, Cacero, N.Y.; 16. Phil Penney, Percival; 17. David Thome, Spalding, Neb.; 18. Brandon Watson, Denison, Texas; 19. Mike Mashl, DePere, Wis; 20. Doug Lauterwasser, Belle Plaine.

B-Main 04 -- 1. Jeremie Hedrick, Shawano, Wis; 2. Bryan Burnes, Lemoore, Calif.; 3. Jerry Wren, Howard Lake, Minn.; 4. Eric Center, Mesa, Ariz.; 5. Keith Schmitz, Swaledale; 6. Ben Hoesing, Boone; 7. Josh Gilman, Van Meter; 8. Myron DeYoung, Crystal, Mich.; 9. Marvin Halverson, Marshalltown; 10. Mel Saffran, Farley; 11. Mike Weikert, Jr., Muscatine; 12. Mark Neal, N. Sioux City, S.D.; 13. Todd Shute, Des Moines; 14. Jake Elmquist, Ogden; 15. Bobby Bowman, Winterset; 16. Joseph Long, Bryant, Ark.; 17. Jayson Hefley, Austin, Ark.; 18. Jacob Dahle, Morristown, Minn.; 19. Kyle Baxter, Perry; 20. Duane Neel, Whitehouse, Texas.

B-Main 05 -- 1. Trevis Underdahl, Blooming Prair., Minn.; 2. Jared Siefert, Green Bay, Wis; 3. Kendall Sather, Ankeny; 4. Mike Lineberry, Nickerson, Neb.; 5. Rick Speck, Garwin; 6. Alison Quick, Redding; 7. Brian Schmitt, Wall Lake; 8. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 9. Tommy McElroy, Fort Worth, Texas; 10. John Fellers, Flemington, Mo.; 11. Jim Mathieson, Sioux City; 12. Jerimiah Asher, St. Joseph, Mo.; 13. Scott Hogan, Vinton; 14. Brian Efkamp, Perry; 15. Art Siefert, Green Bay, Wis; 16. Shawn Fisher, Garrison; 17. Josh Loveless, Mc Pherson, Kan.; 18. Jim Bonetti, Pahrump, Nev.; 19. Pete Hutzel, State Center; 20. Michael Pickette, Anniston, Ala.

B-Main 06 -- 1. Jake Durbin, Perry; 2. Scotty Brown, Dallas, Texas; 3. Rex Merritt, Billings, Mo.; 4. David Schuster, Waterville, Minn.; 5. Paul Burger, Belle Plaine, Minn.; 6. Dean Maurer, DePere, Wis; 7. Marty Clark, Russell, Kan.; 8. Chad Shaw, Trimble, Mo.; 9. Steve Lacy, Jenks, Okla.; 10. Chris Derenne, Luxemburg, Wis; 11. Melissa Johnson, Alleman; 12. Bradley Shelton, Fort Morgan, Colo.; 13. Brian Schrage, Cresco; 14. Justin Sackett, Schaller; 15. Reese Coffee, Hinton; 16. Travis Spaulding, Greenville, Wis; 17. George Catanzano, Ghent, N.Y.; 18. Jim Cole, Sioux City; 19. Tim Murty, Tama; 20. Jeremy Jacobs, Algona, Wis.

B-Main 07 -- 1. Scott Simatovich, State Center; 2. Michael Reichart, Des Moines; 3. Chett Reeves, Bakersfield, Calif.; 4. Marlin Kracht, Luverne, Minn.; 5. Michael Smith, Arkport, N.Y.; 6. Aaron White, Plaineville, Neb.; 7. Joren Boyce, Minot, N.D.; 8. Jamie Schmidt, Seymour, Wis; 9. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 10. Jeff Atkinson, Topeka, Kan.; 11. Aaron Barnell, Merced, Calif.; 12. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 13. David Werbelow, Shawano, Wis; 14. Levi Kiefer, Pahrump, Nev.; 15. Todd Luther, Laurel; 16. Rick Dauer, Lindsborg, Kan.; 17. Darin Center, Mesa, Ariz.; 18. Carl Allbee, Jefferson; 19. Leon Thede, Chapman, Kan.; 20. Chris Prussman, Brookings, S.D.

B-Main 08 -- 1. Paul Edler, Cambridge; 2. Chad Clancy, Liberty, Mo.; 3. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 4. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb.; 5. Lance Arneson, Krakow, Wis; 6. George Fronsman, Surprise, Ariz.; 7. Justin Basart, Mankato, Kan.; 8. Lindsey Shields, Hallsville, Texas; 9. Kenny Ziegler, Junction City, Kan.; 10. Scott Mullen, Seymour, Wis; 11. Dale Caswell, West Monroe, N.Y.; 12. Billy Lundock, Wiggins, Colo.; 13. Chad Porter, Madison Lake, Minn.; 14. Jeremy Eatherton, Gibbon, Neb.; 15. Bud Wilson, Trenton, Mo.; 16. Don Hagan, Jr., Culbertson, Neb.; 17. Clayton Christensen, Spencer; 18. Mike McCarthy, Round Rock, Texas; 19. Jim Cooper, Ames; 20. Jon Jensen, Pahrump, Nev.


 

   
   
   
   
   
   

 


Copyright 2001 [LuvRacin.com]
All rights reserved.
Revised: February 23, 2013