BACK

CONTACT US
Presents
 The IMCA Super Nationals
 

 Night #2    8 Last Chance Hobby Stock Heats

Last Chance Heat 1     Winner     Wayne Gifford, Boone IA

2. Andy Boeckman, Wall Lake; 3. Jim Buss, Hastings, Neb.; 4. Scott Durlin, State Center; 5. Jerry West, Fort Worth, Texas; 6. Zach Kappler, Sioux City; 7. Anthony DeHaan, Alton; 8. Luke Wanninger, Jefferson; 9. Matt Brown, Dysart; 10. Jim Ball, Jr., Independence; 11. Michael Smith, Montpelier, Ohio; 12. Joe White, Oconto Falls, Wis; 13. Kyle Robinson, Cherokee; 14. Greg Hoing, Johnson, Neb..

Last Chance Heat 2    Winner    Randy Roberts, Boone IA

2. Randy Embrey, Granger; 3. John Huffman, Mc Cook, Neb.; 4. Terry Shaffar, State Center; 5. Craig Florea, Wesley; 6. Justin Shaw, Sweetwater, Texas; 7. Whitney Huntley (M), Ogden; 8. Mike Jergens, Mallard; 9. Justin Maschke, Knoxville; 10. Skinny Thompson, Nevada; 11. Bob Fuegmann, Minot, N.D.; 12. Edward Anschultz, Jr, Algoma, Wis; 13. Jesse McCollaugh, Madrid.

Last Chance Heat 3     Winner      Andrew Burg, Adel IA

2. Tanner Powers, Exira; 3. Jason Rice, Clemons; 4. Brandon Holbrook, Stuart; 5. Tyler Griffen, Avoca; 6. Jordan Watkins, Maxwell; 7. Tom Burke, Colo; 8. Rick Bradley, Council Bluffs; 9. Allen Montgomery, Rhome, Texas; 10. Doug Smith, Lake City; 11. Josh Sidles, Terril; 12. Jeremy Embrey, Granger; 13. Derek Thiem, Columbus, Neb..

Last Chance Heat 4     Winner      Joey Patterson, Burleson, Tex.

2. Tim Wilcox, Ida Grove; 3. Jesse Vanlaningham, Beatrice, Neb.; 4. Justin Wulf, Arlington, Neb.; 5. Gary Pesicka, Burt; 6. Cody Cleghorn, Des Moines; 7. Ryan Loftus, Des Moines; 8. Dean Hartwig, Boone; 9. Tim Hadley, Nevada; 10. Jared Timmerman, Norwalk; 11. Jeff Chittenden, Des Moines; 12. Tyler Warner, Fontanelle; 13. Steven Abbey, Comanche, Texas.

Last Chance Heat 5     Winner      Pat Cross, Boone IA

2. Scott Huntrods, Colo; 3. Larry Embrey, Granger; 4. Steve Jones, Nevada; 5. Richard Munson, Omaha, Neb.; 6. Jerry Hinton, Clive; 7. Steve Anderson, Winterset; 8. Cory Adams, West Des Moines; 9. Clint Rothfus, Ames; 10. Wayne Landheer, Kanawha; 11. Josh Ruschmann, Sioux City; 12. Jacob Murray, Hartford; 13. Paul Shepherd, Marengo.

Last Chance Heat 6    Winner     Pat Mather, Greenfield IA

2. Ashton Lee, Salix; 3. Steve Kesl, Elberon; 4. Randy Hadacek, Britt; 5. Joseph Sprague, Independence; 6. Mark Lamer, Haverhill; 7. Brian Langdale, Beatrice, Neb.; 8. Chad Waddell, Stuart; 9. Jayson Pauly, Jordan, Minn.; 10. Brent Schoen;; 11. Mark Hidlebaugh, Ames; 12. Jake Wirtz, Boone; 13. Donavon Nunnikhoven, Sully.

Last Chance Heat 7     Winner     Jesse Kanas, Lomira, Wis

2. Marcus Fagan, Casey; 3. Derek Anderson, Wayne, Neb.; 4. Bill Bonnett, Knoxville; 5. Curtis Mincks, Vermillion, S.D.; 6. Travis Runcie, Beatrice, Neb.; 7. Chris Jensen, Des Moines; 8. John Davenport, Madrid; 9. Rick Reiter, Des Moines; 10. Gaylen Freese, Galva; 11. Zach Rawlins (M), Kellogg; 12. Mike Harris, Avoca; 13. Chuck Madden, Jr., Avoca.

Last Chance Heat 8     Winner     Doug Wark, Jordan, Minn.

Bryan Snell, Coon Rapids; 3. Kyle Timmerman, Lake; 4. John Wetzel, Winterset; 5. Matt Fralin, Beatrice, Neb.; 6. Matt Mahoney;; 7. Max Harder, Beatrice, Neb.; 8. Troy Woelber, Hull; 9. Noel Jones;; 10. Kevin Robinson, Dewar; 11. Dean Abbey, Comanche, Texas; 12. Adam Balthazor, Stockton, Kan.; 13. Jeff Hilsabeck, Adel.




 

Late Models

Sprint Cars Modifieds Sport-Mods Stock Cars Hobby

 

Visit the IMCA Super Nationals at Boone Iowa